sobota, 7 stycznia 2023

Diecezja Essen w Niemczech prezentuje nowe logo

 

Diecezja Essen w Niemczech prezentuje nowe logo

4 styczeń 2023 r.

 

Tłumaczenie polskie za:

https://novusordowatch.org/2023/01/essen-diocese-new-logo/

 

Po prostu oszałamiające...

 



W 2022 roku diecezja Novus Ordo w Essen w Niemczech postanowiła się trochę przypudrować poprzez rebranding z nowym logo, aby odzwierciedlić współczesną postawę odnowy, dialogu i wspólnoty.

Rezultat tego diecezjalnego face-liftingu można zobaczyć w budującym wyniku powyżej.

Nie, diecezja nie wstydzi się swojego nowego logo. Wręcz przeciwnie, celebruje je jako „nowoczesne, żywe, inne”. Artykuł na oficjalnej stronie internetowej przedstawiający artystyczną wpadkę – zwaną „Krzyżem Dialogu” – wyjaśnia:

Z Krzyżem Dialogu jako nowym logo i centralnym elementem, diecezja przejmuje symbol, który od jedenastu lat towarzyszy i kształtuje procesy odnowy w Kościele katolickim między Renem, Zagłębiem Ruhry i Lenne. Od początku procesu dialogu krzyż symbolizuje nową kulturę wspólnoty, jako symbol zmian w kościele biskupstwa Ruhry.

„Chociaż samo logo jest nowe, element obrazkowy jest znany, wprowadzany i akceptowany od lat”, mówi wikariusz generalny Klaus Pfeffer. Spotkał się z wielką akceptacją i obecnie można go znaleźć w wielu miejscach, nie tylko w wersji małej, ale także w wersji większej, na przykład w przedszkolach, a wkrótce także w szkołach biskupich, a także w parafiach i instytucjach.

(Jürgen Flatken, “Bistum Essen präsentiert neues Logo”, Katholische Kirche Bistum Essen, 4 kwietnia 2022; tłumaczenie podstawowe przez DeepL)

Diecezja opublikowała nawet krótki klip wideo przedstawiający swoją nową modę:

https://www.youtube.com/watch?v=OghHZV4umDU

Jak na ironię, nowe logo ma pomóc w identyfikacji Essen jako podmiotu „rzymskokatolickiego”:

Kiedy w diecezji pojawiły się pytania: „Czy jesteśmy jeszcze wystarczająco rozpoznawalni jako Kościół katolicki? Czy nasze logo szybko identyfikuje, co oznacza? Za czym się opowiadamy?”, szybko stało się jasne, że potrzebna jest zmiana. Wspólnie z agencją 31M z siedzibą w Essen diecezja ustaliła, że nie wystarczy zmienić logo.

Bez wątpienia „Krzyż Dialogu” po prostu krzyczy: „to Kościół Rzymskokatolicki”. Czekajcie, czekajcie, może jednak nie:

Kolejną nowością jest dodanie słów „Kościół katolicki” na pierwszym planie logo, aby zapewnić lepszą rozpoznawalność dla ogółu społeczeństwa. „Nie możemy dłużej zakładać, że wszyscy wiedzą, co dokładnie oznacza termin diecezja” – wyjaśnia Pfeffer. Jednocześnie, powiedział, taka otwarta i szersza symbolika poprzez krzyż i liternictwo zachęca wiele organizacji, instytucji i parafii do przyjęcia tego logo również dla siebie. „Jest wielka szansa, że w ten sposób staniemy się bardziej rozpoznawalni w komunikacji publicznej z całą różnorodnością naszej diecezji” – powiedział wikariusz generalny.

Bez wątpienia prawdą jest, że bardzo wielu ludzi nie będzie już wiedziało, co oznacza termin „diecezja” (Bistum), chociaż sekta Vaticanum II pracuje gorączkowo, aby etykieta Kościoła katolickiego, którą nielegalnie przywłaszczyła, stała się równie bez znaczenia. Nowe logo Essen tylko to podkreśla.

Hasła, które towarzyszą nowej „tożsamości” diecezji Essen, to „To wy kształtujecie kościół” (Du gestaltest Kirche) i „To wy wpływacie na [poruszacie] kościół” (Du bewegst Kirche). To dopiero przemawia do współczesnego człowieka!

Inna wersja nowego logo używanego w Essen wygląda teraz tak:



Najwyraźniej wizualny face-lifting był od dawna potrzebny dla biskupstwa. Dla porównania, poprzednie logo wyglądało tak:



Być może nie jest zbyt dobrze zrobione, ale przynajmniej ten obraz komunikował to, czego był logo: rzymskokatolicką diecezję Essen, reprezentowaną przez katedrę miejscowego ordynariusza.

Inaczej jest z nowym logo. Bez napisu obok „Krzyża Dialogu” mogłoby oznaczać dowolną denominację protestancką, a nawet zwykły „spirytualizm”. Z pewnością nie pozwala na jednoznaczną identyfikację z czymkolwiek rzymskokatolickim.

W tym sensie przynajmniej nie wprowadza w błąd: podobnie jak posoborowa religia, którą faktycznie reprezentuje, „Krzyż Dialogu” jest nudny, nieinspirujący, pozbawiony blasku, pusty, bez treści, jest pracą w toku, zawiera podtekst LGSS+ i jest tylko śladem jakiegoś przeszłego związku z religią – może oznaczać wszystko, a więc nie oznacza nic. W porządku praktycznym zatem „krzyż dialogu” jest po prostu bez znaczenia. Wreszcie trochę prawdy w reklamie!

Nawiasem mówiąc: fałszywym pasterzem (biskupem Novus Ordo) w Essen jest Franz-Josef Overbeck (ur. 1964). W 2021 r. opublikował list pasterski, w którym stwierdził, że Bóg jest obecny w relacjach sodomickich, o ile są one „pełne szacunku i miłości”.

A teraz ma logo, które pasuje do jego teologii.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przerwa