Kategoria Z: „ks.” John Zuhlsdorf poleca film z nagością i bluźnierstwami
1 lutego 2022
Tłumaczenie polskie za:
https://novusordowatch.org/2022/02/rated-z-zuhlsdorf-scandalous-movie-recommendation/
Cytaty z Pisma Świętego zaczerpnięte z Biblii Wujka (1962)
„Ojciec Z” chce, żebyś obejrzał „Don’t Look Up”…
14 stycznia 2022 r. blogujący „ksiądz tradycji katolickiej” John Zuhlsdorf – znany pod pseudonimem „Ojciec Z” – poinformował swoich czytelników, że właśnie obejrzał „ciekawy film”, który jego zdaniem „może być metaforą tego, co jest dzieje się w Kościele”. Film nosi tytuł Don’t Look Up (2021) i należy do gatunku satyrycznego science fiction.
https://novusordowatch.org/2019/01/dont-ask-father-zuhlsdorf-sedevacantism/
Jaki w tym problem? Problem w tym, że 138-minutowy film nie jest czymś dozwolonym do oglądania przez katolika, co pokrótce omówimy. Jak on sam przyznaje na początku swojego postu:
Dam tu trochę tego bla bla. Jest wulgarny język, grzeszne zachowanie i trochę nieprzyjemnej nagości z raczej mroczno-komicznymi wynikami. Brzmi trochę jak upadła ludzka kondycja.
To tyle wprowadzenia, ile „kapłański” bloger jest gotów dać. Fakt, że nazywa ostrzeżenie o niemoralnej treści „bla bla”, wskazuje na jego stosunek do tego typu rzeczy.
Później daje „OSTRZEŻENIE” — wielkimi literami, a jakże — ale nie dotyczy niczego budzącego zastrzeżeń w filmie; raczej ostrzega swoich fanów, że w komentarzach jego posta mogą znajdować się „spoilery”, które mogą zdradzić zakończenie filmu! Pod koniec swojego niesamowicie budującego opisu zapewnia ludzi, że „włączy moderację…”. — nie żeby chciał, by wasze oczy były poddane nieocenzurowanej treści! Jeśli nie głowę, to przynajmniej utrzymuj komentarze w czystości.
Więc teraz wiemy, co wielebny uważa za wystarczająco ważne, aby otrzymało prawdziwe ostrzeżenie, a co jest po prostu „bla bla”.
W żadnym wypadku pan Zuhlsdorf nie bloguje o Don’t Look Up, aby ostrzec innych. Wręcz przeciwnie, „Ojciec Z” wyraźnie prosi swoich zwolenników o obejrzenie filmu, aby mogli mu następnie powiedzieć, co oni myślą o jego teorii „metafory tego, co dzieje się w Kościele” – jest to oczywiście niezwykle ważne przedsięwzięcie:
Wasze przemyślenia na temat tego filmu i moje wyrzucenie go z dziecinnej sfery ideologii zmian klimatycznych i politycznego oczerniania, w kierunku stania się metaforą tego, co dzieje się w Kościele, byłyby oświecające.
(John Zuhlsdorf, „I just saw an interesting movie called ‘Don’t Look Up’. Metaphor for what’s up in the Church right now?”, Fr. Z’s Blog, 14 stycznia 2022 r.)
Powiedzmy, że 25 osób wtrąca się ze swoimi przemyśleniami na temat tego, czy ten film jest, czy nie, ich zdaniem, obecnie „metaforą tego, co dzieje się w Kościele”. Co wtedy? Co to daje? Nic — ale z pewnością przez jakiś czas zajmowało to nieszczęsne dusze, które czytały jego bloga.
Ale teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się, jak obraźliwy jest ten film. Aby to zrobić, nie musimy sami go oglądać, możemy po prostu zapoznać się z recenzjami i ocenami wiarygodnych źródeł.
Po pierwsze, oficjalna ocena Don’t Look Up wydana przez Motion Picture Association of America to „R – Restricted”. Powodem oceny podanej w internetowej bazie danych filmów (IMDb) jest: „Ocena R dla języka, niektórych treści seksualnych, nagości i treści związanych z narkotykami”. (Nie podamy linku do źródła, ponieważ witryna zawiera zbyt wiele sprośnych obrazów.)
https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_film_rating_system
Niezależna recenzja przeprowadzona przez przyjazną rodzinom organizację non-profit Common Sense Media przyznała Don’t Look Up 5 na 5 kropek w kategorii Seks i 4 na 5 kropek w kategorii Język (zrzut ekranu):
Z oczywistych względów nie chcemy tutaj wymieniać szczegółów, ale ci, którzy „muszą” o nich przeczytać (uważajcie!), mogą je znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.commonsensemedia.org/movie-reviews/dont-look-up
W recenzjach Common Sense Media liczba kropek dla kategorii wskazuje na powszechność tego rodzaju treści, a więc „pięć kropek wskazuje, że jest ich dużo” w filmie, jak wyjaśnia ich system ocen.
https://www.commonsensemedia.org/about-us/our-mission/about-our-ratings
Inną niezależną witryną z recenzjami filmów jest Kids In Mind, witryna internetowa, która po prostu szczegółowo opisuje, co zawiera film i pozwala każdemu, zwłaszcza rodzicom i potencjalnym widzom, zdecydować, czy dany film można obejrzeć. Wspominamy o tym, aby podkreślić, że witryna z recenzjami nie jest stronnicza.
https://kids-in-mind.com/about.htm
Według recenzji Kids In Mind, Don't Look Up zaznacza 7 na 10 pól dla Seksu i nagości i 9 na 10 dla Języka (zrzut ekranu):
Szczegóły treści można znaleźć pod następującym linkiem (ponownie, uważajcie):
https://kids-in-mind.com/d/dont-look-up-parents-guide-movie-review-rating.htm
Żeby było jasne: zamieszczamy linki do tych szczegółowych recenzji nie dlatego, że zachęcamy ludzi do ich przeczytania, ale dlatego, że musimy dostarczyć dokumentację uzasadniającą naszą krytykę.
W odniesieniu do kategorii Język, chcemy tutaj zaznaczyć, że według recenzji Kids in Mind, ten film który „Ojciec” chce, abyś obejrzał, zawiera nie tylko dziesiątki słów na F, ale zawiera również „10 bluźnierstw religijnych”. i „30 okrzyków religijnych”. Jako przypomnienie tego, czego ksiądz Zuhlsdorf powinien był się nauczyć na lekcjach Pierwszej Komunii, Drugie Przykazanie mówi: „Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno” (Wj 20:7). To jest boskie przykazanie, a nie zwykła sugestia.
Uważajcie na kategorię filmu „Z”… (parodia)
W dawnych czasach w Stanach Zjednoczonych istniał Legion Przyzwoitości, organizacja założona w 1933 przez arcybiskupa Johna McNicholasa z Cincinnati w stanie Ohio. Jej deklarowanym celem, który papież Pius XI nazwał „świętą krucjatą”, było trzymanie niemoralnych lub w inny sposób szkodliwych lub niedopuszczalnych treści z dala od filmów, co było, ogólnie rzecz biorąc, całkiem udanym przedsięwzięciem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Legion_of_Decency
https://www.papalencyclicals.net/pius11/p11vigil.htm
Oto wycinek z gazety o Legionie zaczerpnięty z The Tidings z 2 czerwca 1950 roku:
https://www.newspapers.com/clip/93985501/legion-of-decency/
Legion Przyzwoitości 2 czerwca 1950, pt. The Tidings (Los Angeles, Kalifornia) Newspapers.com
Oczywiście Legion rozpadł się po Soborze Watykańskim II (niewielka, śmieszna jego resztka zachowała się do dziś na Konferencji Biskupów Niekatolickich Stanów Zjednoczonych), a więc pękła tama, która starała się trzymać jak najwięcej brudu upadłego człowieka z dala od umysłów, w szczególności młodzieży. Wynik był przewidywalny: udrożniony ściek moralny szybko zamienił się w szalejącą rzekę, która od tego czasu zatruła miliony dusz.
https://novusordowatch.org/2020/03/theological-errors-of-vatican2/
https://www.catholicnews.com/movie-reviews/
W Kościele Novus Ordo tkwi jeszcze wielu ludzi dobrej woli, którzy dążąc do bycia prawdziwymi katolikami, chcą prowadzić święte życie i trzymać się z dala od skalanego świeckiego świata (por. Jk 1:27). Szukają dobrych księży (za takich ich uważają), do których zwracają się po radę, której naprawdę potrzebują, ale nie mogą już jej uzyskać od duchowieństwa własnej parafii, zwłaszcza w kwestiach moralnych. To jakie filmy oglądać jest jedną z tych rzeczy, w których chcieliby otrzymać wskazówki, zwłaszcza jeśli mają dzieci. A ponieważ pan Zuhlsdorf — przepraszam, ale jego wyświęcenie w 1991 r. przez „papieża” Jana Pawła II jest prawdopodobnie nieważne — jest właśnie typem człowieka, którego wielu w Novus Ordo uważa za „dobrego i godnego zaufania księdza katolickiego”, to co mówi o takich sprawach ma dużą wagę przy dużej liczbie osób.
https://novusordowatch.org/wp-content/uploads/purging-priesthood.pdf
Nie chodzi więc po prostu o prywatny grzech jednego człowieka, który obejrzał nieprzyzwoity film. Chodzi o rzekomego tradycyjnego katolickiego przywódcę duchowego, który ma niezliczonych fanów i zwolenników, publicznie polecającego na swoim popularnym i wpływowym blogu, aby inni go naśladowali w oglądaniu filmu, który jest wyraźnie zabroniony dla katolików. Jest to w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa zgorszenie, przeszkoda dla duchowego dobrobytu innych.
Niestety, nie jest to nawet pierwsze takie przewinienie dla „Ojca Z”. 30 października 2013 r. noszący biret prezbiter zrecenzował i zarekomendował nieprzyzwoity niemiecki dramat Życie na Podsłuchu („Das Leben der Anderen”, 2007). Wtedy też go za to zganiliśmy:
https://novusordowatch.org/2013/10/father-zuhlsdorf-recommends-immoral-movie/
Takie rzeczy są niewybaczalne. Co najmniej mógłby zrobić, to zamknąć się w odniesieniu do tego, co oglądał – zamiast blogować o tym i zachęcać innych, aby zrobili to samo.
Sprawa jest dość poważna. Sam nasz Błogosławiony Pan ostrzegał: „A ja powiadam wam, że każdy, który patrzy na niewiastę, aby jej pożądał, już ją scudzołożył w sercu swoim.” (Mt 5:28). Ponad 100 lat temu Matka Boża Fatimska ubolewała: „Więcej dusz idzie do piekła z powodu grzechów ciała niż z jakiegokolwiek innego powodu”. A św. Jakub Apostoł napisał: „Pobożność czysta i niepokalana u Boga i Ojca ta jest : Nawiedzać sieroty i wdowy w ich ucisku, a siebie zachować nieskalanym od tego świata” (Jk 1:27).
Ale może pan Zuhlsdorf po prostu szuka innego powodu, aby powiedzieć swoim zwolennikom: „IDŹ DO SPOWIEDZI!”
Dalsze zasoby:
• Papież Pius XI, Encyklika Vigilanti Cura o filmie (1936)
http://rodzinakatolicka.pl/pius-xi-vigilanti-cura-o-filmie/
• Papież Pius XII, Encyklika Miranda Prorsus o kinematografii, radiu i telewizji (1957)
http://rodzinakatolicka.pl/pius-xii-miranda-prorsus-o-kinematografii-radiu-i-telewizji/
• Św. Alfons Liguori, Kazanie o nadużywaniu miłosierdzia Bożego
https://www.youtube.com/watch?v=gkx-mIrJc4I
• ks. Francis Hunolt, Kazanie o występku nieczystości
http://jmjsite.com/v120thafterpentecost-theincurablenessoftheviceof.pdf
• Dobra modlitwa o uzyskanie Świętej Czystości: Litania do Najświętszej Maryi Panny
https://forumdlazycia.wordpress.com/2014/05/15/litania-loretanska-przedsoborowa/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz