czwartek, 3 marca 2022

W jaką grę Franciszek gra z Bractwem Św. Piotra?

 

W jaką grę Franciszek gra z Bractwem Św. Piotra?

22 lutego 2022

 

Tłumaczenie polskie za:

https://novusordowatch.org/2022/02/what-game-is-francis-playing-with-fssp/

 

Chaos Frank pozwala FSSP zachować Starą Mszę…

 



Wie, jak ruszać pionkami: Argentyński apostata Jorge Bergoglio, S.J.

 

Przewidywanie tego, co zrobi Jorge Bergoglio, jest niebezpiecznym i beznadziejnym zadaniem. Człowiek znany jako „papież Franciszek” jest mistrzem manipulacji, przebiegłym intrygantem i złośliwym oszustem. „Spodziewać się niespodziewanego” to chyba najlepsza rada, jaką można dać w przypadku jezuickiego apostaty z Buenos Aires.

https://novusordowatch.org/francis/

 

Franciszek uspokaja FSSP

W miniony poniedziałek, 21 lutego, Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP) wydało następujący komunikat prasowy:

W piątek 4 lutego 2022 r. dwóch członków Bractwa Kapłańskiego św. Piotra ks. Benoît Paul-Joseph, przełożony dystryktu Francji, i ks. Vincent Ribeton, rektor seminarium św. Piotra w Wigratzbad, zostało przyjętych na prywatnej audiencji przez Ojca Świętego, papieża Franciszka trwającej prawie godzinę.

Podczas bardzo serdecznego spotkania, wspominając początki Bractwa w 1988 r., Papież wyraził swoje ogromne wrażenie o postawie przyjętej przez jej założycieli, ich pragnieniu pozostania wiernym Biskupowi Rzymu i ich zaufaniu do Kościoła. Powiedział, że ten gest należy „zachować, chronić i zachęcać”.

W trakcie audiencji Papież wyjaśnił, że instytuty takie jak Bractwo św. Piotra nie są objęte ogólnymi postanowieniami Motu Proprio Traditionis Custodes, ponieważ używanie starych ksiąg liturgicznych jest początkiem ich istnienia i jest przewidziane w ich konstytucjach.

Następnie Ojciec Święty przesłał podpisany przez siebie dekret datowany na 11 lutego, w dniu uroczystego poświęcenia Bractwa Niepokalanemu Sercu Maryi, potwierdzający członkom Bractwa prawo do korzystania z ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 r., a mianowicie: Mszału, Rytuału, Pontyfikału i Brewiarza Rzymskiego.

https://www.fssp.org/en/decree-of-pope-francis-confirming-the-use-of-the-1962-liturgical-books/

https://www.fssp.org/en/act-of-consecration-of-the-priestly-fraternity-of-saint-peter-to-the-immaculate-heart-of-mary/

Wdzięczni Ojcu Świętemu członkowie Bractwa św. Piotra dziękują za to potwierdzenie swojej misji. Zapraszają wszystkich wiernych, którzy czują się blisko nich jako duchowa rodzina, aby uczestniczyli lub przyłączyli się do nich w modlitwie podczas jutrzejszej Mszy w święto Katedry św. Piotra oraz do modlitwy za Papieża.

Źródło: www.fssp.org

https://www.fssp.org/en/official-communique-of-the-priestly-fraternity-of-st-peter/

 

 

Na osobnej stronie FSSP opublikowało dekret, który otrzymało od „papieża”:

Ojciec Święty Franciszek przyznaje każdemu członkowi Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Bractwo św. Piotra”, założonego 18 lipca 1988 r. i uznanego przez Stolicę Apostolską „prawem papieskim”, prawo sprawowania ofiary oraz sprawowania sakramentów i innych świętych obrzędów, jak również pełnienia Oficjum Bożego, zgodnie z typowymi wydaniami ksiąg liturgicznych, to znaczy Mszałem, Rytuałem, Pontyfikałem i Brewiarzem Rzymskim, obowiązującymi w roku 1962.

Mogą korzystać z tego uprawnienia we własnych kościołach lub kaplicach; w przeciwnym razie może być używane tylko za zgodą ordynariusza miejsca, za wyjątkiem odprawiania Mszy prywatnych.

Bez uszczerbku dla tego, co zostało powiedziane powyżej, Ojciec Święty sugeruje, aby w miarę możliwości uwzględnić również postanowienia motu proprio Traditionis Custodes.

Dan w Rzymie u św. Piotra, 11 lutego, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes roku 2022, dziewiątego roku mojego pontyfikatu.

Franciszek

https://www.fssp.org/en/decree-of-pope-francis-confirming-the-use-of-the-1962-liturgical-books/

Zanim to skomentujemy, przypomnijmy sobie najpierw tło wydarzeń.

 

Tło: Początki FSSP

Bractwo Św. Piotra (FSSP) jest spin-off’em [spin-off – nowy produkt powstały na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych – przyp. tłum.] Bractwa Św. Piusa X (FSSPX). Kiedy abp. Marcel Lefebvre postanowił działać wbrew wyraźnemu kanonicznemu ostrzeżeniu Watykanu, aby nie konsekrował biskupów bez mandatu papieskiego, woląc zamiast tego ponosić automatyczną ekskomunikę na mocy prawa kościelnego Novus Ordo, „papież” Jan Paweł II wydał list motu proprio dwa dni po zakazanych konsekracjach biskupich. Ten „List apostolski” nosił tytuł Ecclesia Dei i został wydany 2 lipca 1988 roku. Stwierdza on:

3. Czyn ten sam w sobie był aktem nieposłuszeństwa wobec Biskupa Rzymu w materii najwyższej wagi, mającej kapitalne znaczenie dla jedności Kościoła, jaką jest wyświęcanie biskupów, poprzez które urzeczywistnia się w sposób sakramentalny sukcesja apostolska. Tak więc tego rodzaju nieposłuszeństwo, zawierające w sobie praktyczną odmowę uznania prymatu rzymskiego, stanowi akt schizmatycki. Spełniając ten czyn – pomimo formalnego upomnienia przesłanego przez Kardynała Prefekta Kongregacji Biskupów 17 czerwca – abp Lefebvre oraz kapłani Bernard Fellay, Bernard Tissier de Mallerias, Richard Williamson i Alfonso de Galarreta ściągnęli na siebie przewidzianą przez prawo kościelne ciężką karę ekskomuniki.

[5.]

c) W zaistniałej sytuacji pragnę przede wszystkim zwrócić się z uroczystym, pełnym przejęcia, ojcowskim apelem do tych, którzy dotąd byli w rozmaity sposób związani z ruchem arcybiskupa Lefebvre’a, ażeby spełnili poważną powinność pozostania w jedności z Zastępcą Chrystusa w zjednoczeniu z Kościołem katolickim i by w żaden sposób nie wspierali już tego ruchu. Wszystkim winno być wiadome, że formalna przynależność do schizmy jest poważną obrazą Boga i pociąga za sobą ekskomunikę ustaloną przez prawo Kościoła. Tym wszystkim katolikom, którzy żywią przywiązanie do niektórych dawnych form liturgii i dyscypliny tradycji łacińskiej, pragnę wyrazić moją wolę – i proszę, by podjęli ją także biskupi oraz osoby pełniące w Kościele posługę duszpasterską – ułatwienia im komunii kościelnej poprzez decyzje mające na celu zagwarantowanie szacunku dla ich słusznych życzeń.

(Antypapież Jan Paweł II, List apostolski Ecclesia Dei, nn. 3, 5; podkreślenie dodane.)

http://vademecumliturgiczne.pl/2018/01/12/list-apostolski-motu-proprio-ecclesia-dei/

https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=1222

https://novusordowatch.org/john-paul-ii/

Bractwo Św. Piotra zostało założone 18 lipca 1988 r. jako swego rodzaju basen zbiorczy dla tych duchownych i kleryków, którzy chcieli kontynuować projekt abp. Lefebvre, ale nie byli skłonni pójść za nim w schizmę. Obecnym przełożonym generalnym FSSP jest „ks.” Andrzej Komorowski.

Odkąd Franciszek wydał w zeszłym roku dwutorową rozprawę z tradycyjną Mszą łacińską (a dokładniej z Mszałem Rzymskim z 1962 r.) w Traditionis Custodes i Responsa ad Dubia, FSSP i inne grupy oparte na Ecclesia Dei niepokoiły się tym, co może to oznaczać dla ich przyszłości.

https://novusordowatch.org/2021/07/francis-kills-summorum-pontificum/

https://novusordowatch.org/2021/12/francis-doubles-down-on-tlm-restrictions/

Do wczoraj krążyły pogłoski, że Watykan przygotowuje dekret, aby albo stłumić, albo w inny sposób poważnie ograniczyć FSSP i podobne stowarzyszenia tradycyjnej Mszy łacińskiej:

https://insidethevatican.com/news/newsflash/letter-39-2022-tues-feb-22-liturgy/

https://novusordowatch.org/2022/01/vatican-preparing-decree-on-tlm-ecclesia-dei-institutes/

To nie były zwykłe spekulacje, ale oparte na wiarygodnych źródłach:

https://www.lifesitenews.com/blogs/vatican-source-pope-to-attack-ecclesia-dei-communities-in-february/

Wiadomość pochodząca z FSSP, że Franciszek wyraźnie przyznał im dalsze korzystanie z Mszału z 1962 r. i innych ksiąg liturgicznych sprzed Soboru Watykańskiego II, jest bardzo zaskakująca i nie pasuje do rozwoju wydarzeń od czasu wydania Traditionis Custodes oraz ciągłych „ papieskich” grzmotów przeciwko „sztywności”, przylgnięciu do przeszłości i ogólnie tradycyjnej Mszy.

https://novusordowatch.org/2014/12/francis-denounces-rigidity/

https://novusordowatch.org/2021/06/francis-galatians-rigid-clingers-to-past/

https://www.lifesitenews.com/news/pope-francis-blasts-rigid-young-catholics-who-like-the-latin-mass/

Pytanie, które oczywiście nasuwa się teraz, brzmi, co myśleć o tej ostatniej „niespodziance” człowieka, którego nazywamy „Chaos Frank” nie bez powodu.

 

Co kombinuje Franciszek?

Nierozsądne byłoby wyciąganie pochopnych wniosków. Możemy jednak zebrać znane fakty i w ten sposób wyposażyć każdego czytelnika do wyrobienia sobie własnej opinii na temat tego, co Frankster [angielska gra słów od prankster – kawalarz – przyp. tłum.] może knuć za kulisami.

Po pierwsze, musimy pamiętać, że mówimy o człowieku, o którym wiadomo, że jest niezwykle dwulicowy:

https://novusordowatch.org/2018/02/francis-plays-both-sides/

https://novusordowatch.org/2016/05/francis-forte-back-door/

https://novusordowatch.org/2018/09/novus-ordo-cardinals-slam-francis/

https://www.churchmilitant.com/news/article/synod-report-i-want-the-confusion

Głupotą byłoby sądzić, że Franciszek w jakiś sposób odnalazł swoją miłość do tradycyjnej katolickiej Mszy, albo że nagle ma ambiwalentny stosunek do Traditionis Custodes lub liturgicznych idei człowieka, którego niedawno mianował szefem Kongregacji ds. Kultu Bożego, Arthura Roche.

https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/brochea.html

O wiele rozsądniej jest wierzyć, że Franciszek działa w ten sposób wobec FSSP, ponieważ wierzy, że ostatecznie będzie to w jakiś sposób na jego korzyść, to znaczy na korzyść jego ogólnego antykatolickiego programu.

Musimy tylko przypomnieć, że podczas gdy Bergoglio zawsze był uprzejmy i hojny w stosunku do Bractwa Lefebrystów Św. Piusa X, nad którym nie ma kontroli (i dlatego musi zabiegać o ich względy), bezlitośnie walczył z Franciszkanami Niepokalanej jak okrutny tyran za rzekomy „krypto-lefebryzm”:

https://novusordowatch.org/2016/11/francis-misericordia-et-misera/

https://novusordowatch.org/2013/12/why-francis-punished-ffi/

https://novusordowatch.org/2013/07/wrath-of-francis-1962-missal/

W tym momencie zaczęły pojawiać się wstępne komentarze na temat podejrzanego ruchu Franciszka na rzecz FSSP. Oto wybór niektórych:

https://marklambert.blogspot.com/2022/02/pope-francis-confirms-traditiones.html

https://www.pillarcatholic.com/p/pope-says-tc-wont-bind-fssp

https://onepeterfive.com/pope-francis-fssp/

https://www.lifesitenews.com/news/breaking-pope-francis-confirms-fssp-not-affected-by-his-general-restrictions-on-latin-mass/

https://twitter.com/MattGaspers/status/1495871682950615040

https://www.memorare.org/post/it-rolls-downhill

https://commonsensecatholicism.blogspot.com/2022/02/pope-francis-strategic-withdrawl-on.html

https://okietraditionalist.blogspot.com/2022/02/fssp-meets-with-bergoglio-okie-trad.html

https://www.catholicworldreport.com/2022/02/22/what-is-pope-francis-plan-for-traditionalist-groups/

https://international.la-croix.com/news/religion/ex-lefebvrists-get-exemption-from-old-mass-restrictions/15679

https://onepeterfive.com/the-fssp-and-pope-francis-roller-coaster/

Ponadto, blog Rorate Caeli zamieścił dziś angielskie tłumaczenie wywiadu (oryginał w języku francuskim) z wielebnym Benoitem Paul-Joseph, jednym z dwóch prałatów FSSP, którzy mieli spotkanie z Franciszkiem. Pojawiają się w nim dalsze wyjaśnienia:

https://present.fr/2022/02/21/bonne-nouvelle-pour-la-fraternite-saint-pierre/

https://rorate-caeli.blogspot.com/2022/02/interview-granted-22122-to-anne-le-pape.html

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się jednak, że półtradycjonaliści nie są do końca entuzjastyczni z takiego rozwoju wpadków. Nauczyli się, jak wszyscy inni, uważać na tego „papieża”.

Na przykład, niejaki J. Basil Dannebohm radzi: „Jeszcze nie otwierajcie korków od szampana”, a następnie wyjaśnia, dlaczego uważa, że ​​ustępstwo na rzecz FSSP „jest najnowszym przykładem socjopatycznego gaslightera [gaslighting - forma psychologicznej manipulacji, w której osoba lub grupa osób umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości wobec własnej pamięci czy percepcji, często wywołując u niej dysonans poznawczy i inne stany, takie jak niskie poczucie własnej wartości – cyt. z Wikipedii – przyp. tłum.], który jest zaangażowany w prowadzenie owiec na ubój wszelkimi niezbędnymi środkami”.

https://www.memorare.org/post/it-rolls-downhill

„Okie Trad”, Joseph Ostermeir, również nie do końca kupuje „miłosierny” gest Franciszka: „To nie przechodzi testu zapachowego…”, mówi. A wielebny John Stone komentuje na Twitterze: „Zapedza do zagrody i tam trzyma! Przewidywalny peronista!”

https://okietraditionalist.blogspot.com/2022/02/fssp-meets-with-bergoglio-okie-trad.html

https://twitter.com/Johnthemadmonk/status/1495730509103697927

Timothy Flanders, redaktor One Peter Five, również widzi Bergoglio przy peronistycznej pracy:

Stolica Apostolska potwierdziła dalsze istnienie FSSP. Święcenia dla FSSP mogą być kontynuowane w formie pisemnego dokumentu, który jest wyraźny i jednoznaczny w krytycznym punkcie wydziałów. Jednak jednym tchem Jego Świątobliwość zaprzecza temu, co właśnie powiedział o FSSP:

Bez uszczerbku dla tego, co zostało powiedziane powyżej, Ojciec Święty sugeruje, aby w miarę możliwości uwzględnić również postanowienia motu proprio Traditionis Custodes.

Jeśli TC i jego wyraźny zamiar zostanie „uwzględnione”, FSSP przestanie istnieć. Dlatego ten pierwszy biskup wyrzucił FSSP z Francji jeszcze przed pojawieniem się TC. Pamiętacie to? Dlatego biskupi toczyli wojnę z FSSP i TLM od czasu TC.

Czy zatem ten dekret nie jest idealnym dokumentem peronistycznym?

To, co robi, to pozwala każdemu biskupowi zniszczyć łacińską Mszę, a heretyckim wilkom aby kontynuowali swój obrazoburczy reżim… podczas gdy Franciszek może wyglądać jak miłosierny ojciec. …

… Ten dekret pozwala mu wcielić się w rolę miłosiernego ojca, a jednocześnie pozwala na dalsze trwanie zniszczenia.

(T.S. Flanders, “Did Pope Francis Just Vindicate the FSSP, or Wash His Hands like Pontius Pilate?”, One Peter Five, 21 lutego 2022; kursywa w oryginale.)

https://onepeterfive.com/pope-francis-fssp/

Ach tak, stara taktyka dwóch kroków do przodu, jednego kroku do tyłu wciąż stanowi jeden krok do przodu – ponieważ wygląda się na konserwatywnego, podczas gdy faktycznie wspiera się postępową sprawę.

Dość ciekawą interpretację ruchu Franciszka dostarcza bloger Novus Ordo, Kevin Tierney, który uważa, że ​​Franciszek stosuje rodzaj odwróconej psychologii na swoich ludziach: „Papież ma nadzieję, że jeśli pokaże, że nie dąży już do wykorzenienia TLM, Biskupi będą bardziej skłonni do stosowania ograniczeń”.

https://commonsensecatholicism.blogspot.com/2022/02/pope-francis-strategic-withdrawl-on.html

Jest też dr. Joseph Shaw, przewodniczący Latin Mass Society of England and Wales. Opublikował wnikliwy komentarz do One Peter Five, w którym jego irytacja jest namacalna. Przenikliwie zauważa:

W rzeczywistości uważam, że musimy przestać próbować zrozumieć politykę papieża Franciszka wobec tradycyjnej Mszy. To znaczy, że powinniśmy przestać próbować wymuszać logiczne implikacje wszystkich rzeczy, które w związku z tym powiedział i zrobił przez ostatnie dwa lata do prostego stanowiska teologicznego lub jednego podejścia do polityki Kościoła. Wracając do kwestii wzorca, sens, jaki należy nadać jego słowom i czynom, nie jest skumulowanym efektem spójnej teologii lub polityki, ale skumulowanym efektem serii pozornych odwróceń polityki.

Co to za efekt? Cóż, rozejrzyjcie się. Kościół lub jego najbardziej znany zakątek czytelnikom OnePeterFive, jest w ciągłym wrzawie. Nigdy nie widziałem tak wielu wewnętrznych sporów w mediach społecznościowych wśród ludzi najwyraźniej po tej samej stronie głównych debat. Nikt nie wie, co będzie dalej. Planowanie, budowanie koalicji, wypracowywanie odpowiedzi na papieża Franciszka, wykonywanie pracy w terenie lub intelektualnie, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości i chronić się przed zagrożeniami, są prawie niemożliwe.

Papież Franciszek ma swoich przeciwników dokładnie tam, gdzie chce mieć: związanych w kij, nie wiedzących, w którą stronę się zwrócić. Wielu z jego zwolenników znajduje się w podobnej sytuacji, ale jest to strata uboczna.

(Joseph Shaw, „The FSSP and Pope Francis’ Roller-Coaster”, One Peter Five, 22 lutego 2022; kursywa w oryginale.)

https://onepeterfive.com/the-fssp-and-pope-francis-roller-coaster/

Watykanista Andrea Gagliarducci również wnosi do układanki interesujący element, pisząc:

Warto przypomnieć, że w lipcu 2021 r. grupa FSSP została wydalona z archidiecezji Dijon we wschodniej Francji, gdzie znajdowała się przez 23 lata, właśnie dlatego, że niektórzy z jej księży odmówili koncelebrowania w Novus Ordo [Missae].

https://www.catholicnewsagency.com/news/248015/why-is-a-french-catholic-archdiocese-expelling-the-fssp

Zamiast tego papież Franciszek potwierdził szczególny charakter FSSP. Czy jest to decyzja, która jest częścią strategii papieża Franciszka, aby krok po kroku wchłonąć tradycjonalistyczny świat?

Czas pokaże, czy papież chce wchłonąć realia tradycjonalistów w Kościele Katolickim, czy też utrzymywać dobre relacje z tymi, którzy już cieszą się swoimi przywilejami, czekając na moment, aby również ich wchłonąć – czy w końcu ich zmarginalizować.

(Andrea Gagliarducci, “What is Pope Francis’ plan for traditionalist groups?”, Catholic World Report, 22 lutego 2022 r.)

https://www.catholicworldreport.com/2022/02/22/what-is-pope-francis-plan-for-traditionalist-groups/

Należy podkreślić, że jeśli głównym celem wydania Traditionis Custodes rzeczywiście było to, co twierdzi Bergoglio, to zwolnienie zeń FSSP i podobnych grup po prostu nie ma większego sensu.

Musimy pamiętać, że motu proprio mówi o „księgach liturgicznych promulgowanych przez św. Pawła VI i św. Jana Pawła II […] [będących] jedynym wyrazem lex orandi Rytu Rzymskiego” (Traditionis Custodes, art. 1; podkreślenie dodane).

https://vademecumliturgiczne.pl/2021/07/19/list-apostolski-motu-proprio-traditionis-custodes/

Co więcej, w „Liście do biskupów”, który napisał jako wyjaśniający dodatek do Traditionis Custodes, Franciszek poucza swoich podwładnych: „Przede wszystkim do Was należy działanie na rzecz powrotu do jednolitej formy celebracji…”; i mówi o potrzebie „czasu na powrót do Rytu Rzymskiego promulgowanego przez świętych Pawła VI i Jana Pawła II…”.

https://vademecumliturgiczne.pl/2021/07/20/list-ojca-swietego-franciszka-do-biskupow-calego-swiata-w-celu-przedstawienia-motu-proprio-traditionis-custodes/

Wreszcie, Franciszek kilkukrotnie stwierdził, nawet „z autorytetem magisterium”, że 50-letnia posoborowa reforma liturgiczna jest „nieodwracalna” – najwyraźniej w przeciwieństwie do starożytnej tradycyjnej Mszy!

https://novusordowatch.org/2017/08/francis-declares-magisterial-authority-new-mass-irreversible/

https://novusordowatch.org/2019/04/five-sorrowful-decades-paul6-new-mass/

https://novusordowatch.org/2017/08/francis-irreversible-novus-ordo-liturgy/

Inny bardzo wnikliwy komentarz na temat pozornego ustępstwa Franciszka na rzecz FSSP pochodzi od niemieckiego watykanisty Giuseppe Nardiego. Niezwykle dobrze poinformowany dziennikarz wskazuje na sposób, w jaki Traditionis Custodes jest stosowane w samej diecezji rzymskiej jako klucz do zrozumienia myśli Bergoglio w odniesieniu do Bractwa św. Piotra.

https://katholisches.info/2022/02/21/ein-neues-dekret-fuer-die-petrusbruderschaft-was-bestaetigt-es-wirklich/

Dekret dla diecezji rzymskiej, wydany przez wikariusza generalnego „kardynała” Angelo de Donatis, zakazuje wszelkich sakramentów w tradycyjnym rycie z wyjątkiem Mszy:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2021/11/diocese-of-rome-issues-severe.html

https://www.catholicnewsagency.com/news/249546/traditionis-custodes-rome-diocese-bans-traditional-latin-mass-for-easter-triduum

Chociaż FSSP może używać codziennie Mszału z 1962 r. w jednym konkretnym rzymskim kościele diecezjalnym, to użycie go jest wyraźnie zabronione w Triduum Paschalnym, liturgicznym szczycie całego roku. Nardi zauważa, że ​​jest nie do pomyślenia, aby de Donatis zadekretował to, gdyby nie konkretne polecenie Franciszka, a przynajmniej nie jego wyraźna aprobata. Innymi słowy, to właśnie „papież” Franciszek wycofał z FSSP pozwolenie na korzystanie z tradycyjnej liturgii w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę w jedynym kościele w diecezji rzymskiej, z którego mogą korzystać (należy do diecezji; nie jest ich własnym). Już niedługo będziemy mogli zobaczyć, jak to się potoczy — Triduum Paschalne przypada na 14-16 kwietnia tego roku.

Co więcej, w odniesieniu do raportu, że na spotkaniu z dwoma prałatami FSSP Franciszek „wyraził swoje ogromne wrażenie o postawie przyjętej przez jej założycieli, ich pragnieniu pozostania wiernym Biskupowi Rzymu i ich zaufaniu do Kościoła” Nardi komentuje, że „to niewiarygodne… że Franciszek najpierw wydał Traditionis Custodes, a dopiero potem dowiedział się o założeniu Bractwa św. Piotra, aby ukazać się jakoby pod wrażeniem tego, podczas gdy miał na to dziewięć lat” (nasze tłumaczenie). Trudno się z tym kłócić.

https://www.fssp.org/en/official-communique-of-the-priestly-fraternity-of-st-peter/

https://katholisches.info/2022/02/21/ein-neues-dekret-fuer-die-petrusbruderschaft-was-bestaetigt-es-wirklich/

 

Konkluzja

Bez względu na to, co planuje Franciszek, pozornie jego ustępstwo na rzecz FSSP ma następujące natychmiastowe skutki:

• pomaga nieco złagodzić napięty konflikt wokół Traditionis Custodes

• powstrzymuje niektóre osoby przed flirtowaniem z FSSPX lub sedewakantyzmem

• daje poczucie nadziei — lub „ostrożnego optymizmu” — jego tradycjonalistom, że nie wszystko jest stracone

https://www.catholicworldreport.com/2022/02/21/traditionalist-communities-cautiously-optimistic-after-fssp-news/

• sprawia, że ​​FSSP jest bardzo zadłużone wobec Franciszka

• sprawia, że ​​Franciszek wygląda miłosiernie wobec swoich tradycjonalistów

• sprawia, że ​​Franciszek wygląda na nieprzewidywalnego lub niezrozumianego

• de facto stawia pod znakiem zapytania Traditionis Custodes i Responsa ad Dubia

Bez względu na konsekwencje, w zasadzie nic się nie zmieniło. To, co Franciszek dekretuje dzisiaj, może odwołać jutro. Ta sama zasada stojąca za Summorum Pontificum i Traditionis Custodes nadal tutaj działa: jeśli zdasz się na łaskę modernistów, to będziesz na ich łasce.

Jak wskazuje przyjazny dla Bergoglio włoski blog Il Sismografo, istnieje jedna osobliwa okoliczność o potencjalnie wielkim znaczeniu, którą wszyscy prawie przemilczeli: Watykan nie potwierdził istnienia dekretu, który Franciszek rzekomo przedstawił FSSP, ani skan ani zdjęcie dokumentu nie zostało nigdzie opublikowane. Innymi słowy, jak dotąd pozostaje nam tylko świadectwo Bractwa św. Piotra:

Biuro Prasowe Watykanu tego nie zgłosiło. Ani Vatican News, ani L’Osservatore Romano nie wspomniały o tym. Nikt się nie odezwał. Wszyscy milczą. Faktem jest, że dekret, którym Papież zwolnił Bractwo Kapłańskie św. Piotra z obowiązku stosowania i poszanowania Motu Proprio Traditionis Custodes, jest wiadomością rozpowszechnianą tylko przez Bractwo. Uważamy, że jest to wspólnota ludzi bardzo poważnych i odpowiedzialnych, dlatego za ważne uważamy ogłoszenie o istnieniu, wraz z podpisem i pieczęcią papieską, tego dekretu, który jest tak poufny, że wydaje się niemal „tajny”. Mamy tylko transkrypcję oryginalnego tekstu po łacinie i niektóre tłumaczenia robocze na inne języki.

Do tej pory jednak nikomu nie udało się wyświetlić nawet autoryzowanej kopii dokumentu.

(„Vaticano Il mistero del Decreto che esonera dall’obbligo di rispettare la Traditionis custodes”, Il Sismografo, 22 lutego 2022; kursywa w oryginale; tekst podstawowy przetłumaczony na angielski za pomocą DeepL.com.)

https://ilsismografo.blogspot.com/2022/02/vaticano-il-mistero-del-decreto-che.html

Nie, oczywiście nie sugerujemy, że kler FSSP może kłamać na ten temat. Nie tylko nie ma powodu, aby to podejrzewać, ale w ogóle nie byłoby to w ich interesie.

Z drugiej jednak strony jest dwulicowy Franciszek, który nienawidzi tego, co reprezentuje FSSP: tradycyjnego rzymskiego Katolicyzmu.

Czy ktokolwiek w tym momencie naprawdę wykluczył możliwość, że stary modernista Bergoglio wprowadza w błąd tradycjonalistów, którymi tak bardzo pogardza, wydając im pseudo-dekret, albo wręczając im dekret, który odwoła za kilka tygodni? (W końcu raczej lubi „boga niespodzianek”).

https://novusordowatch.org/2017/11/francis-development-of-doctrine/



Ufasz mu na własne ryzyko…

 

W końcu nie twierdzimy, że wiemy, jaką grę prowadzi Franciszek z Bractwem Kapłańskim św. Piotra.

Po prostu wiemy, że w niej oszukuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przerwa