środa, 3 marca 2021

Czy jesteś mądry, ks. Nicolás E. Despósito

 

Czy jesteś mądry, ks. Nicolás E. Despósito

28 lutego 2021

Tytuł oryginału: Are You Wise by Rev. Nicolás E. Despósito

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2-8gode9wUA

 

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen.

 

Wiedza, zrozumienie i mądrość. Jesteśmy w drodze do nieba. Dlatego potrzebujemy mapy, aby się tam dostać, a także umiejętności czytania mapy i podążania za nią. A więc wiedza, zrozumienie i mądrość. Ilu  jest w posiadaniu mapy i jest w stanie ją przeczytać, ale mimo to decyduje się nie podążać za nią.

 

Aby dotrzeć do nieba, musimy osiągać zasługi, czyniąc dobre uczynki, ponieważ człowiek ma intelekt i wolną wolę, które muszą współpracować w jego zbawieniu. Św. Paweł mówi Tesaloniczanom: Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie. Oto mapa. Bóg stworzył nas dla nieba, a droga do tego prowadzi przez bycie świętym, to jest bycie moralnie i duchowo doskonałym.

 

Ideał chrześcijański jest przeciwieństwem ideału pogańskiego. Ideałem chrześcijańskim jest świętość. Pogański ideał jest zdominowany przez dwie główne wady: chciwość i nieczystość. Autor pisze przed Soborem Watykańskim II tak: Rzut oka na odsetek osób, które wypełniają obowiązek niedzielnej Mszy św., skłania nas do zastanowienia, czy to pół godziny poświęcone Bogu raz w tygodniu wystarczy, aby spełnić to wzniosłe powołanie. Czy nie będzie więcej pół-godzinek lub więcej, kiedy będą oddawać się nieczystości i chciwości?

 

Czasami więc musieliśmy przypomnieć sobie o naszym ostatecznym przeznaczeniu. Nasze pragnienie świętości wzrośnie w miarę kontemplacji tego, co nadchodzi. Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani nie weszło do serca człowieka, co przygotował Bóg dla tych, którzy go miłują. Święty Grzegorz Wielki mówi: Tam, gdzie i my rozważamy, umiłowani bracia, jak wielkie jest to niebo, które nam obiecał, nasze dusze gardzą wszystkim, co znajdujemy na tym świecie. W porównaniu z tym, co wieczne, nie są to radości, ale raczej ciężar i należy to nazywać raczej śmiercią niż życiem.

 

Św. Jan Chryzostom tak mówi o niebie: tam wszystko to odpoczynek, radość i zadowolenie, wszystko to spokój, pogoda, pokój, chwała i światło. To światło jest nieporównywalne z tym, którym cieszymy się tutaj na dole, ponieważ światło niebios nie zna nocy, ciepła ani zimna, żadnej zmiany. Jest to stan, który mogą zrozumieć tylko ci, którzy są godni go otrzymać.

 

Niezwykła łaska została udzielona świętym Piotrowi, Jakubowi i Janowi, kiedy nasz Pan został przemieniony przed nimi. Posłuchajcie św. Piotra: Panie, dobrze nam tu. Św. Tomasz cytujący św. Bedę mówi, że nasz Pan pozwolił swoim uczniom cieszyć się przez krótki czas kontemplacją tego szczęścia, które będzie trwać wiecznie, aby uczynić ich zdolnymi do znoszenia przeciwności z hartem ducha. Jest to również niewidzialny i niejasny obraz przyszłej chwały świętego Piotra, który z powodu przyjemności, której doświadczył, powinien odrzucić wszystkie ziemskie pragnienia. Co poczujemy, gdy zobaczymy prawdę? Po otwarciu drzwi pałacu królewskiego będziemy kontemplować samego króla, nie przez szkło, zaciemnionego, ale twarzą w twarz. Nie jak teraz przez wiarę, ale naszymi własnymi oczami.

Święty Bazyli zachęca nas do kontemplowania piękna Trójjedynego Boga: Pozostawiając wszystkie te rzeczy stworzone, kontempluj boską naturę, wieczną istotę, niezmienną, wolną od uczuć, prostą, niepodlegającą kompozycji, niepodzielną, niedostępną światłością, niewysłowioną moc, nieograniczoną wielkość, najjaśniejszą chwałę, dobroć godną wszelkich pragnień, niezrównane piękno, które rani i wyciska duszę tak głęboko, że nie można tego wyrazić słowami, taka doskonałość. Święty doktor też daje nam zrozumienie i zachęca do mądrości. Mówi: dlatego ten, kto pragnie uczestniczyć w chwale Bożej i odbijać jak wyraźne zwierciadło postać Chrystusa w swojej duszy, musi przede wszystkim prosić w dzień i w noc z nienasyconą miłością, wezwaniem tej intensywności, do której zdolne jest jego serce. , o pomoc boskiej mocy, która jest siłą, a jest odmawiana człowiekowi, który nie wykorzenił z niego miękkości ludzkich przyjemności i ziemskich pragnień. Widzicie że ten, który ma rozum i mądrość, modli się dniem i nocą o łaski, które są potrzebne do wytrwałości. Ale zauważcie również, że Bóg odmawia swojej łaski i mocy tym, którzy wolą żyć życiem w nieczystości i chciwości. Święty Bazyli wyjaśnia: Nieposłuszeństwo ciała sprowadza nas do niewoli, czyniąc nas niezdolnymi do osiągnięcia tego regionu piękna i światła. Prowadzi nas raczej do wód Babilonu, na którego brzegach nadal siedzimy. Jeńcy w Egipcie, jeszcze nie spojrzeliśmy na ziemię obiecaną, opływającą mlekiem i miodem.

 

 

Oczywiście niewolnik grzechu kieruje się pogańskimi ideałami i woli radość tego świata. A jaka jest radość tego świata, odpowiada św. Augustyn: radować się ze zła, z głupoty z brzydoty, z deformacji. Dlatego dzisiaj przypomina nam apostoł św. Paweł, że Bóg nie powołał nas do nieczystości, ale do uświęcenia. Wiemy więc, że mapa do nieba jest przewodnikiem do świętości. Ten, kto rozumie prawdę, postępuje zgodnie ze wskazówkami i pokonuje wszelkie przeszkody. Świętość polega na wypełnieniu wielkiego przykazania naszego Pana: będziesz miłował Pana, Boga swego, całym sercem i duszą i całym swoim umysłem. Święty Jan od Krzyża mówi: zdrowie duszy jest miłością Boga. Tak więc, kiedy nie ma miłości do Boga, jest martwa. Kiedy ma nawet maleńką iskierkę miłości, jest żywa, jednak słaba i chorowita z powodu mniejszego stopnia miłości, jaką posiada. Im więcej ma miłości, tym lepiej będzie dla zdrowia, a kiedy ta miłość będzie doskonała, to jej zdrowie też będzie doskonałe.

 

Kończę dzisiejsze kazanie, przypominając wam, że cokolwiek nie jest Bogiem, jest albo środkiem do Boga, albo przeszkodą. Jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy, musisz wiedzieć: szczęście polega na doskonałości duszy, a doskonałość duszy to zjednoczenie z Bogiem przez miłość. Dlatego radujcie się w Panu, a nie w tym świecie. To znaczy radujcie się prawdą, a nie nieprawością, nadzieją wieczności, a nie próżnością. Wiedzcie, że gdziekolwiek jesteście, Pan jest blisko. Niech was Bóg błogosławi.

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przerwa