In Memoriam: stulecie śmierci papieża Benedykta XV (1914-1922)
22 stycznia 2022
Tłumaczenie polskie za:
https://novusordowatch.org/2022/01/in-memoriam-pope-benedict15/
Cytaty z Pisma Śwętego zaczerpnięte z Biblii Wujka (1962)
Giacomo della Chiesa zmarł tego dnia 100 lat temu
O 6:00 rano czasu lokalnego, dokładnie 100 lat temu, Jego Świątobliwość Papież Benedykt XV wydał ostatnie tchnienie. 22 stycznia 1922 była niedziela.
https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bdelchi.html
Po prawie siedmiu i pół roku pontyfikat Benedykta dobiegł końca. Śmierć papieża nie była nagła, ale zapowiedziała się niejako z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tragicznie pojawiły się przedwczesne doniesienia o odejściu Papieża, ale 22 stycznia oficjalne potwierdzenie nadeszło z Watykanu.
Poniżej znajdują się fragmenty niektórych stron tytułowych gazet z dnia 22 stycznia 1922 r.:
Śmierć papieża Benedykta XV 22 stycznia 1922, Sun Herald and Review (Decatur, Illinois) Newspapers.com
https://www.newspapers.com/clip/93224874/death-of-pope-benedict-xv/
Śmierć papieża Benedykta XV ogłoszona 22 stycznia 1922, Niedziela, Daily News (Nowy Jork, Nowy Jork) Newspapers.com
https://www.newspapers.com/clip/93225064/death-of-pope-benedict-xv-announced/
Papież Benedykt XV urodził się i został ochrzczony jako Giachomo Giambattista della Chiesa 21 listopada 1854 roku. Ze względu na jego niewielkie rozmiary i wątły wygląd po bardzo trudnym porodzie, został ochrzczony jeszcze tego samego dnia.
W wieku 24 lat, 21 grudnia 1878 r., Giacomo della Chiesa został wyświęcony na kapłana. Papież Leon XIII (1878-1903) ostatecznie mianował go zastępcą sekretarza stanu 23 kwietnia 1901 r.
Po mianowaniu go arcybiskupem Bolonii 16 grudnia 1907 r., papież św. Pius X (1903-1914) osobiście konsekrował go na biskupa w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 22 grudnia. Ten sam papież Pius nadał godność kardynała arcybiskupowi della Chiesa 25 maja 1914 r., mimo sprzeciwu jego sekretarza stanu, kardynała Raphaela Merry del Vala.
https://novusordowatch.org/2014/05/saint-pius10-anniversary/
Papież św. Pius X konsekruje arcybiskupa Giacomo della Chiesa (22 grudnia 1907)
Nowy kardynał della Chiesa został wybrany na papieża dopiero około 14 tygodni później, tuż po wybuchu „Wielkiej Wojny”, która później stała się znana jako I Wojna Światowa (1914-1918). Zapytany, jakie będzie jego papieskie imię, nowy papież odpowiedział: „Benedictus Decimus Quintus” — „Benedykt XV”. Podobno jako powód wyboru imienia Benedykta podał, że ostatnim arcybiskupem Bolonii, który został wybrany na papieża, był Benedykt XIV (1740-1758).
https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/blambp.html
Msza Koronacyjna Papieża Benedykta XV (6 września 1914)
Papież Benedykt XV był człowiekiem niskiego wzrostu i rzekomo powiedział o sobie, że wygląda jak gargulec. Był człowiekiem wielkiej pobożności i miłości. Spędził większość swojego papieskiego panowania, próbując pośredniczyć w pokoju i radzić sobie z konsekwencjami Wielkiej Wojny.
Wśród ważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu możemy wymienić następujące:
• Papież Benedykt XV umieścił tytuł „Królowo Pokoju” (Regina Pacis) w Litanii do Najświętszej Maryi Panny (List z 5 maja 1917), wkrótce potem Matka Boża objawiła się pasterzom w Fatimie po raz pierwszy (13 maja 1917)
• Osobiście udzielił święceń biskupich ks. Eugenio Pacelliemu, późniejszemu papieżowi Piusowi XII, 13 maja 1917 r., tego samego dnia, w którym po raz pierwszy objawiła się Matka Boża Fatimska
https://novusordowatch.org/2018/10/sixty-years-since-death-pope-pius12/
• Opublikował pierwszy w historii Kodeks Prawa Kanonicznego (1917), który wszedł w życie w niedzielę Zesłania Ducha Świętego 1918 r.
• W adhortacji apostolskiej Dès le Début zaproponował siedmiopunktowy plan pokojowy zakończenia I Wojny Światowej (1 sierpnia 1917)
• Kanonizował trzech świętych: św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej, św. Małgorzatę Marię Alacoque i św. Joannę d'Arc (wszyscy w 1920 r.)
• Wśród świętych, których beatyfikował, byli bł. Ludwika de Marillac, bł. Oliver Plunkett, bł. Anna-Maria Taigi i 22 męczenników ugandyjskich
• Wydał list apostolski Bonum Sane (1920) na temat św. Józefa
• Wydał encyklikę Spiritus Paraclitus (1920) na temat św. Hieronima i Pisma Świętego
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15spiri.htm
• Wycofał nieoficjalną antymodernistyczną tajną policję znaną jako Sodalitium Pianum, która w tamtych czasach była kontrowersyjna
https://en.wikipedia.org/wiki/Sodalitium_Pianum
Prawdą jest, że za panowania papieża Benedykta surowość antymodernistycznej kampanii Kościoła, która została rozpoczęta za św. Piusa X, została zmniejszona. Jednak nie byłoby słusznym wnioskowanie z tego, że papież Benedykt potajemnie był modernistą lub że sympatyzował z tym, co papież Pius słusznie potępił jako „syntezę wszystkich herezji” (Encyklika Pascendi, n. 39).
Istotnie, w swojej pierwszej encyklice, wydanej zaledwie kilka tygodni po śmierci św. Piusa X, nowy papież stanowczo oświadczył:
… Zresztą od tych między nami, którzy się dla wspólnej sprawy katolickiej przysłużyli, wymaga obecnie Kościół wcale co innego, aniżeli dłuższego zajmowania się kwestiami, z których żadnego nie ma pożytku; wymaga mianowicie, aby wszystkimi siłami do tego dążyli, aby wiara w całości i żadnym nieskażona błędem była zachowana, idąc przede wszystkim za tym, którego Chrystus ustanowił stróżem i tłumaczem prawdy. I dzisiaj są tacy, a nie jest ich mało, których – jak mówi Apostoł – „świerzbią uszy, zdrowej nauki nie cierpią, według swoich pożądliwości gromadzą sobie nauczycieli, od prawdy słuchanie odwracają a ku baśniom się obracają” (2 Tm 4:3-4). Niektórzy nadęci i wyniośli wskutek wysokiego o rozumie ludzkim mniemania, który zresztą z pomocą Boga w badaniach natury olbrzymie poczynił postępy – wzgardzili powagą Kościoła na swoim własnym rozumieniu się opierając i tak daleko w swoim zaślepieniu się posunęli, że nawet samych tajemnic Boskich i tego co Bóg człowiekowi objawił, nie wahali się swoim rozumem odmierzać i do poglądów dzisiejszych czasów dostosowywać.
Tak powstały monstrualne błędy modernizmu, który słusznie Poprzednik Nasz „zbiorem wszystkich herezji” nazwał i uroczyście potępił. To zatem potępienie My, Czcigodni Bracia, w całej rozciągłości tu ponawiamy; a ponieważ ta tak zgubna zaraza nie została jeszcze całkowicie stłumiona, lecz jeszcze teraz tu i ówdzie, choćby po kryjomu grasuje, upominamy, aby się wszyscy przed zakażeniem się tym złem jak najbaczniej strzegli, do którego trafnie zastosować można to, co Hiob o czym innym powiedział: „Jest ogień aż do zguby pożerający i wszystkie rodzaje wykorzeniający” (Hi 31:12).
A życzymy sobie, ażeby katolicy nie tylko stronili od błędów, lecz także od sposobu myślenia, czyli od tak zwanego ducha modernistycznego: kto bowiem tym duchem jest przejęty, ten odrzuca ze wstrętem wszystko co trąci starością, a wszędzie we wszystkim chciwie czegoś nowego szuka: w sposobie mówienia o rzeczach Bożych, w wykonywaniu kultu świętego, w urządzeniach katolickich, a nawet w samych praktykach prywatnej. pobożności. Chcemy zatem, by święte pozostało owe stare przodków prawo: Nihil innovetur, nisi quod traditum est, które to prawo aczkolwiek w rzeczach wiary nienaruszalnie zachować należy, przecież za normę służyć powinno i w tych rzeczach, które zmianom podlegają, jakkolwiek i tu ma częstokroć zastosowanie reguła: Non nova, sed noviter. (Papież Benedykt XV, Encyklika Ad Beatissimi, n. 25; dodano podkreślenie).
http://rodzinakatolicka.pl/benedykt-xv-ad-beatissimi-apostolorum-o-przyczynach-obecnej-wojny/
Najwyraźniej nowy papież był w zasadzie nie mniej przeciwny modernizmowi niż jego święty poprzednik. Tym, co różniło tych dwóch mężczyzn, była ocena wielkości zagrożenia, jakie stanowił modernizm, a co za tym idzie, praktyczne podejście, jakie należy przyjąć przeciwko modernizmowi.
Podczas gdy św. Pius X ustanowił różne środki, aby zapewnić, że modernizm zostanie nie tylko potępiony słowami, ale faktycznie stłumiony i powstrzymany przed powrotem — na przykład poprzez ustanowienie diecezjalnych komitetów (zob. Pascendi, n. 55) — papież Benedykt sądził, że takie bezwzględne podejście ostatecznie wyrządzi więcej szkody niż pożytku.
Z perspektywy dziesięcioleci wiemy teraz, oczywiście, że postępowanie Piusa X było absolutnie uzasadnione i konieczne, a mniej rygorystyczna postawa Benedykta XV była nieroztropna – ale wtedy nie było to oczywiste.
Papież Benedykt XV przewożony na Sedia Gestatoria
Encykliki Papieża Benedykta XV
• Ad Beatissimi Apostolorum (1 listopada 1914)
http://rodzinakatolicka.pl/benedykt-xv-ad-beatissimi-apostolorum-o-przyczynach-obecnej-wojny/
• Humani Generis Redemptionem (15 czerwca 1917)
• Quod Iam Diu (1 grudnia 1918)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15iamdi.htm
• In Hac Tanta (14 maja 1919)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15inhac.htm
• Paterno Iam Diu (24 listopada 1919)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15paidi.htm
• Pacem, Dei Munus Pulcherrimum (23 maja 1920 r.)
http://rodzinakatolicka.pl/benedykt-xv-pacem-dei-munus-o-przywroceniu-pokoju-chrzescijanskiego/
• Spiritus Paraclitus (15 września 1920 r.)
https://www.ekai.pl/dokumenty/encyklika-spiritus-paraclitus/
• Principi Apostolorum Petro (5 października 1920 r.)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15prapp.htm
• Annus Iam Plenus (1 grudnia 1920)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15anipl.htm
• Sacra Propediem (6 stycznia 1921)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15sapro.htm
• In Praeclara Summorum (30 kwietnia 1921)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15summo.htm
• Fausto Appetente Die (29 czerwca 1921)
https://www.papalencyclicals.net/ben15/b15fadie.htm
Na YouTube dostępna jest krótka, ale cenna kolekcja wideoklipów papieża Benedykta. Filmów nie można tu osadzić, ale można go obejrzeć pod linkiem poniżej. Jeśli prędkość odtwarzania zostanie spowolniona do 0,5 w ustawieniach, będzie wyglądać bardziej naturalnie.
https://www.youtube.com/watch?v=HiqYDEwkFaM
Wspaniała biografia Giacomo della Chiesa to biografia Waltera H. Petersa (imprimatur 1959):
https://archive.org/details/lifeofbenedictxv0000pete/page/n7/mode/2up
https://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1163817457/interregnumnow-20
Nie zapominajmy modlić się za wszystkich zmarłych Papieży, a dziś szczególnie za Papieża Benedykta XV. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.
A przy okazji, czy pamiętacie przemówienie antypapieża Franciszka wygłoszone z okazji 100. rocznicy świętej śmierci papieża św. Piusa X w 2014 roku? Nie?
Nie martwcie się — nikt inny też nie.
https://novusordowatch.org/2014/08/francis-address-st-pius10-anniversary/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz